Razem dla naszego środowiska 

Aktualności

Miasto Poznań i SITA Zielona Energia podpisały umowę o Partnerstwie Publiczno - Prywatnym na realizację i eksploatację spalarni odpadów komunalnych.


W dniu 8 kwietnia 2013r. Miasto Poznań i SITA Zielona Energia podpisały umowę na realizację projektu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych – ITPOK. W ramach formuły Projektuj, Buduj, Finansuj i Zarządzaj Spółka zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie przez 25 lat będzie eksploatowała instalację o wydajności 210 000 ton rocznie. Koszt budowy szacowany jest na ponad 725 milionów złotych i jest to największa tego typu inwestycja w Polsce, która zostanie zrealizowana w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Spalarnia zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016r. i pozwoli Miastu spełnić najnowsze wymagania prawne dotyczące ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska. 

Zgodnie z umową PPP, SITA Zielona Energia zrealizuje nowoczesną spalarnię w dzielnicy Karolin, na terenie należącym do Miasta Poznania. Inwestycja zostanie w pełni sfinansowana przez dwóch akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia, którymi są SITA Polska ( 50% udziałów) i spółka Funduszu Marguerite - Marguerite Waste Polska (50% udziałów) oraz konsorcjum trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo, umowa PPP pozwala Miastu na ubieganie się o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej. Miasto, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wystąpiło o dotację w wysokości 352 mln PLN. Środki z unijnego Funduszu mogą zmniejszyć koszt projektu dla Miasta i jego mieszkańców.

 

Poznań odzyskuje energię. Powstaje nowoczesna spalarnia odpadów

Poznań odzyskuje energię. Powstaje nowoczesna spalarnia odpadów. 

Czysta gmina: Poznań / źródło: polskieradio.pl Czysta gmina: Poznań / źródło: polskieradio.pl

Mamy nadzieję, że poznański projekt będzie przełomowy i formuła partnerstwa publiczno-prywatnego przyjmie się w Polsce przy realizacji ważnych społecznie inwestycji. Korzyści płynące ze współpracy na zasadach PPP są bardzo duże: miasta uzyskują długoterminową gwarancję ceny, która obejmuje nie tylko koszty budowy, jak w tradycyjnych projektach, ale również eksploatacji i utrzymania, więc mogą planować swój budżet w dłuższej perspektywie - mówi Jean-Michel Kaleta, Prezes SITA Polska. Cieszymy się, że to właśnie SITA i Marguerite będą wspólnie realizowały poznańską ITPOK. Powierzając nam ten przełomowy projekt, Poznań uznał nasze kompetencje w kwestii dostarczenia i eksploatacji instalacji, która będzie spełniać najwyższe normy środowiskowe.

PPP to model współpracy między samorządami a prywatnymi operatorami powszechnie stosowany w Europie Zachodniej. Grupa SUEZ ENVIRONNEMENT, do której należy SITA Polska, zarządza 47 zakładami termicznego przekształcania odpadów, a prawie połowa z nich została wybudowana właśnie w ramach współpracy podmiotów publicznych i prywatnych. Dzięki tym instalacjom, Grupa rocznie przetwarza 7,3 mln ton odpadów komunalnych.

SITA Zielona Energia wybrała do budowy instalacji konsorcjum Hitachi Zosen Inova, światowego lidera w dziedzinie energii z odpadów komunalnych, oraz HOCHTIEF Polska, jedną z największych na świecie firm budowlanych. Powstająca w trakcie spalania odpadów energia cieplna będzie odbierana przez firmę Dalkia Poznań S.A., która zarządza siecią ciepłowniczą, natomiast energia elektryczna trafi do sieci energetycznej. Przychody ze sprzedaży pozyskanej energii zostaną przekazane Miastu.

 

Dowiedz się więcej >>

zamów kontener formularz kontaktowy informacje dla mieszkańców